Sezon ślubny w pełni! Grzebyk DIY :) (tutorial)

Ślubny grzebyk do włosów - Swarovski Amethyst

Ąlubny grzebyk do włosów - DIY - tutorial

Zaglądacie czasem do magazynu Beading Polska? Bo my tak, od zewnątrz i od środka, że tak to ujmę ;) Od lat w każdym numerze pojawia się nasz felieton, a co jakiś czas, także tutoriale biżuteryjne.

W numerze 2/2016, czyli całkiem niedawnym Pani Redaktor Naczelna pacnęła na stronach 25-27 nasz tutek bardzo w klimacie letnim – bo wiadomo, że lato to sezon wzmożenie ślubny, więc instrukcja wykonania prostego grzebyka do włosów Panny Młodej będzie jak znalazł.

Grzebyk wprawdzie nie jest w klasycznej bieli czy przezroczystościach, bo kto śledzi trendy ten wie, że teraz kolor przewodni to jest absolutny must have i bez niego ani rusz, ale w razie czego – bezbarwny robi się przecież tak samo ;)

Kolor zresztą też można sobie bardzo sprytnie zmodyfikować samemu, bo Swarovski ma całkiem obfitą paletę barw do wybierania i przebierania :)

Paleta kolorów kryształów Swarovskiego

Jeśli więc przegapiliście kwietniowy numer Beadingu, a chcecie sobie na szybko grzebyk pyknąć, nasz tutorial poleca się do wykorzystania ;)

Potrzebne materiały:

  • 1 bezbarwny akrylowy grzebyk do włosów o długości ok. 6,5 cm, o 13 ząbkach
  • 1 m bezbarwnej żyłki o grubości 0,26 mm
  • 18 kryształów Swarovskiego, szlif bicone, rozmiar 4 mm, odcień Amethyst (A)
  • 18 kryształów Swarovskiego, szlif bicone, rozmiar 4 mm, odcień Light Amethyst (B)
  • 38 kuleczek srebrnych o średnicy 1,8 mm, z dziurką przelotową o średnicy minimum 0,8 mm (C) (hint: większość kuleczek 1,8 mm ma taką właśnie dziurkę, choć sporadycznie zdarzają się takie z mniejszą – spróbujcie wtedy kupić gdzie indziej, bo inaczej strasznie się umordujecie próbując przeciskać żyłki :) )

Narzędzia:

  • nożyczki
  • klej cyjanoakrylowy (zwykły Super Glue po prostu :D) + szpileczka/igła (dla precyzyjnego naniesienia kleju, co by nie chlupnąć na te misterne wyplatanki na sam koniec)
  • ewentualnie cążki do paznokci, choć się można obejść bez ;)

Wykon ;)

Krok 1:

Na żyłkę, w połowie jej długości, nakładamy trzy srebrne kuleczki (C), a następnie bierzemy do ręki czwartą i przewlekamy przez nią oba końce żyłki w przeciwnych kierunkach. Zaciągamy żyłkę, otrzymując zacniutkie kółeczko z czterech kuleczek usytuowane na środku metrowgo kawałka żyłki. Pierwszy sukces już na naszym koncie ;)

Ąlubny grzebyk do włosów - DIY - tutorial

Krok 2:

Na jeden koniec żyłki nawlekamy 3 kryształki Amethyst (A), a na drugi koniec żyłki – 3 kryształki Light Amethyst (B). Następnie oba końce żyłki przewlekamy przez srebrną kuleczkę (C) w przeciwnych kierunkach, otrzymując tym samym owal z sześciu kryształków. Bułka z masłem.

Ąlubny grzebyk do włosów - DIY - tutorial

Krok 3:

Na oba końce żyłki nawlekamy po dwie srebrne kuleczki (C), a potem przez kolejną kuleczkę (C) przewlekamy oba końce żyłki w przeciwnych kierunkach, otrzymując w efekcie owal ze srebrnych kuleczek.

Ąlubny grzebyk do włosów - DIY - tutorial

Krok 4:

Powtarzany kroki 2-3 jeszcze czterokrotnie, uzyskując w ten sposób plecionkę składającą się z pięciu kryształowych owali zakończonych z obu stron kuleczkami. Pomyślałybyście, że tak szybko będziemy prawie w połowie roboty?
Należy pamiętać, aby ciemniejsze i jaśniejsze kryształy (Amethyst oraz Light Amethyst) zawsze nawlekać po tej samej stronie plecionki. Chyba że się chce je mieć po przeciwnych, to wtedy nie trzeba ;)

Krok 5:

Po raz kolejny powtarzamy krok 2., także ewentualnie zwracając uwagę na usytuowanie ciemniejszych kryształków po tej samej stronie plecionki, co wcześniej.

Krok 6:

Na jeden koniec żyłki (obojętne który, możecie sobie wybrać ;)) nawlekamy trzy srebrne kuleczki (C), a następnie przeciągamy go przez kuleczkę dodaną w poprzednim kroku, w kierunku przeciwnym do wolnej żyłki, która z niej wychodzi. Zaciągamy, otrzymując w efekcie kółeczko ze srebrnych kuleczek.

Ąlubny grzebyk do włosów - DIY - tutorial

Plecionka na grzebyk jest w tej chwili gotowa (oł je!) i pozostaje nam tylko zamocowanie jej na akrylowej bazie. Pestka. :D

Krok 7:

Koniec żyłki wychodzącej w stronę kryształków ciemniejszych (Amethyst, A) przeciągamy przez te właśnie trzy kryształki, a następnie przez srebrną kuleczkę pomiędzy kryształkami jaśniejszymi i ciemniejszymi. Podobnie czynimy z drugim końcem żyłki, żeby się nie czuł zaniedbany – przeciągamy przez trzy kryształki jaśniejsze (Light Amethyst, B) oraz przez kuleczkę. Zaciągamy.

Krok 8:

Układamy plecionkę na bazie grzebyka tak, aby owal z kuleczek, do którego właśnie doszliśmy, znajdował się centralnie ponad drugim zębem grzebyka, a ciemniejsze kryształki znajdowały się u góry.

Ąlubny grzebyk do włosów - DIY - tutorial

Koniec żyłki znajdujący się u dołu plecionki przeciągamy przez przestrzeń pomiędzy pierwszym a drugim zębem grzebyka, a następnie przez kuleczkę między jaśniejszymi i ciemniejszymi kryształkami na początku kolejnego modułu (na schemacie oznaczona literką k), kierując się od góry ku dołowi (schemat 1a, czyli poniższy, linia w kolorze błękitnym)

Ąlubny grzebyk do włosów - DIY - tutorial

Drugi koniec żyłki, znajdujący się u góry plecionki, przeciągamy przez przestrzeń pomiędzy drugim a trzecim zębem grzebyka, a następnie przez kuleczkę k, od dołu ku górze (schemat 1a, linia w kolorze morskim). Zaciągamy.

Tak naprawdę w wykonaniu jest to znacznie łatwiejsze, niż w opisaniu, więc uwierzcie – jest proste, nawet jeśli brzmi jak totalna zamotka :D

Krok 9:

Przeciągamy górną żyłkę przez trzy ciemniejsze kryształki oraz kuleczkę oznaczoną l, a dolną żyłkę przez trzy jaśniejsze kryształki oraz tę samą kuleczkę, ale w przeciwnym kierunku.

Krok 10:

Koniec żyłki znajdujący się u dołu plecionki przeciągamy przez przestrzeń pomiędzy czwartym a piątym zębem grzebyka (miejsca, przez które trzeba przełożyć żyłki w krokach 10-13 pokazuje schemat 1, czyli poniższy – zielone linie), a następnie przez kuleczkę między jaśniejszymi i ciemniejszymi kryształkami na początku kolejnego modułu (na schemacie oznaczona literką m), kierując się od góry ku dołowi.

Drugi koniec żyłki, znajdujący się u góry plecionki, przeciągamy przez przestrzeń pomiędzy tymi samymi zębami, a następnie przez tę samą kuleczkę m, od dołu ku górze. Zaciągamy.

Ąlubny grzebyk do włosów - DIY - tutorial

Krok 11:

Przeciągamy górną żyłkę przez trzy ciemniejsze kryształki oraz kuleczkę oznaczoną n, a dolną żyłkę przez trzy jaśniejsze kryształki oraz tę samą kuleczkę, ale w przeciwnym kierunku.

Krok 12:

Koniec żyłki znajdujący się u dołu plecionki przeciągamy przez przestrzeń pomiędzy szóstym a siódmym zębem grzebyka, a następnie przez kuleczkę między jaśniejszymi i ciemniejszymi kryształkami na początku kolejnego modułu (na schemacie oznaczona literką o), kierując się od góry ku dołowi.

Drugi koniec żyłki, znajdujący się u góry plecionki, przeciągamy przez przestrzeń pomiędzy siódmym a ósmym zębem grzebyka, a następnie przez tę samą kuleczkę o, od dołu ku górze. Zaciągamy.

Krok 13:

Analogicznie postępujemy z kolejnymi dwoma modułami, w kolejnym żyłki wychodzące z kuleczki p przeciągając między dziewiątym a dziesiątym zębem grzebyka i przez kuleczkę r, a w następnym żyłki wychodzące z kuleczki s przeciągając między jedenastym a dwunastym (dolna żyłka) oraz między dwunastym a trzynastym (górna żyłka) zębem grzebyka i przechodząc nimi w przeciwnych kierunkach przez kuleczkę t.

Krok 14:

Uff… To już niemal koniec roboty :) Plecionka jest zamocowana do bazy grzebyka i pozostaje nam tylko estetycznie zakończyć pracę. Żeby nie było, żeśmy niedbaluchy, a poziom rękodzielnictwa w Polsce upada ;)

Przeciągamy górną żyłkę przez trzy ciemniejsze kryształki (Amethyst, A), srebrną kuleczkę, a następnie dwa jaśniejsze kryształki (Light Amethyst, B). Dolną żyłkę przeciągamy przez jeden kryształek jaśniejszy (Light Amethyst, B).

W ten sposób oba końce żyłki powinny się znaleźć pomiędzy tymi samymi jaśniejszymi kryształkami, wychodząc z nich w przeciwnych kierunkach (schemat 1b, poniżej, na zielono zaznaczone miejsce supełka).

Ąlubny grzebyk do włosów - DIY - tutorial

Krok 15:

Zawiązujemy podwójny supełek z żyłek, a następnie przeciągamy każdą żyłkę przez jeden jaśniejszy kryształek (Light Amethyst, B).

Na supełek nanosimy igłą odrobinkę kleju cyjanoakrylowego (ma tylko utrwalić wiązanie, ale nie zalać pracy ani dziurek w kryształkach, bo będzie bieda), a wystającą z kryształków resztę żyłki przycinamy nożyczkami lub obcążkami do paznokci jak najbliżej dziurki kryształków, z których wychodzą. Cążki się do tego lepiej nadają, bo przytną bliżej kryształków, ale trzeba baczyć, żeby sobie nie przeciąć przy okazji wyplecionej pracy ;)

Gotowe! Można błyszczeć z nowym grzebykiem we włosach :)

Ślubny grzebyk do włosów - Swarovski Amethyst

Ślubny grzebyk do włosów - Swarovski Amethyst

Wzór plecionki z grzebyka można także z powodzeniem wykorzystać do stworzenia pasujących do niego ślubnych kolczyków, bransoletki lub naszyjnika, odpowiednio modyfikując liczbę modułów. Jeśli nie wiecie jak – dajcie znać w komentarzach albo na naszym fanpage’u na Facebookuwytłumaczę, pokażę, rozjaśnię :)

Komplet ślubny Ashley

Trudno ocenić, ile zejdzie Wam ze zrobieniem grzebyka, ale obstawiam, że nie więcej niż 2 godzinki. Jak na handmade, a w dodatku beading – to bardzo rozsądnie, a wręcz nieprzyzwoicie krótko, bo nad beadingowymi pracami to się zazwyczaj ślęczy przynajmniej kilka dni cięgiem ;) Gdyby się jednak okazało, że za żadne skarby nie macie chęci tego robić, to gotowy grzebyk znajdziecie tutaj (kliku kliku!) :))

Materiały do pracy są raczej łatwo dostępne, ale gdybyście miały problem z ich kupieniem albo gdyby dręczyły Was wątpliwości, gdzie kupić w detalu kryształy Swarovskiego, aby na pewno nie nadziać się na podróbę – to też napiszcie na FB albo w komentarzu – będę miała Wasz mail i odpiszę, podrzucając kilka sprawdzonych linków :)

Aha! A jeśli zrobicie grzebyk z mojego tutka, koniecznie przyślijcie zdjęcie! Zrobimy jakąś zmyślną galerię i pokażemy światu <3

Trzymam kciuksy za powodzenie akcji! ;)

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart