Zachęcamy do samodzielnego uszycia torby na zakupy (i nie tylko na zakupy, bo przetestowano, że koty też się w taką fantastycznie mieszczą ;)).
Przygotowałyśmy dla Was czytelny i precyzyjny (przynajmniej taką mamy nadzieję ;)) tutorial, który pomoże Wam krok po kroku uszyć nasz model. Właściwe i przemyślane przez nas zastosowanie szwów łączących sprawi, że torba posłuży przez bardzo długi czas, zachowując niezmiennie swój kształt i formę.
Polecamy i… DO DZIEŁA! :)
Do uszycia torby należy przygotować:
- materiał wzorzysty (u nas kotki, tj. tkanina Mattram z… IKEI :D świetnie się sprawdziła!) – długość 25 cm, szerokość 100 cm
- materiał gładki – długość 58 cm, szerokość 125 cm
- zapięcie magnetyczne: 1 szt.
- nici w kolorze materiału
Krojenie:
- materiał wzorzysty – skroić 2 prostokąty o wymiarach: wysokość 25 cm, szerokość 49 cm.
- materiał gładki – skroić 1 prostokąt o wymiarach: wysokość 36 cm, szerokość 49 cm (będzie to dolna część łącznie z dnem)
- 2 prostokąty o wymiarach- wysokość 11 cm, szerokość 49 cm (to będzie górna część)
- 2 prostokąty o wymiarach: szerokość 11 cm, długość 125 cm (na szelki torby)
Przygotować zapięcie magnetyczne i nici.
Szycie:
Łączymy materiał wzorzysty z gładkim (dolna część razem z dnem) z zastosowaniem szwu łączącego – bieliźnianego. W tym celu należy złożyć materiał wzorzysty i gładki wzdłuż szerokości (49 cm), prawymi stronami do wewnątrz. Brzeg materiału gładkiego wypuszczamy (przesuwamy) 7 mm w stosunku do brzegu materiału wzorzystego. Brzegi mają pozostać do siebie równoległe.
Tak ułożone materiały przeszywamy ściegiem stębnowym (zwykłym) w odległości 7 mm od brzegu wzorzystego materiału. Początek i koniec przeszycia mocujemy.
Drugą część materiału wzorzystego doszywamy do drugiego brzegu materiału gładkiego (49 cm) analogicznie, zwracając szczególną uwagę na układ wzoru na tkaninie. W uproszczeniu – motyw na pierwszej części musi być symetryczny w stosunku do motywu na drugiej części wzorzystego materiału.
Wypuszczoną część szwu (gładki materiał) zaprasowujemy na całej długości wzdłuż brzegu wzorzystego materiału.
Tak zaprasowany szew układamy prawą stroną do spodu i przeprasowujemy w kierunku wzorzystego materiału,
a następnie stębnujemy w odległości 1 mm od brzegu (zaprasowania).
Odwracamy materiał prawą stroną do wierzchu i stębnujemy w odległości 1 mm od miejsca połączenia obu części materiału.
W ten oto sposób szew bieliźniany jest już gotowy.
Drugą część materiału wzorzystego doszywamy, prasujemy i stębnujemy analogicznie.
Nie było tak źle, prawda? :) Przystępujemy zatem do kolejnego etapu szycia.
Kolejnym naszym zadaniem jest połączenie boków naszej torby, a najlepszym i najbardziej efektownym będzie szew francuski.
Składamy zeszyte wcześniej fragmenty na połowę, wzdłuż bocznych brzegów, prawymi stronami materiału na zewnątrz, zwracając szczególną uwagę, aby szwy bieliźniane na obu częściach ładnie nam się zgodziły. Przeszywamy w odległości 5 mm od brzegu mocując na początku i końcu przeszycia.
Wykonany szew rozprasowujemy.
Odwracamy naszą torbę na lewą stronę i składając dokładnie wzdłuż przeszycia
zaprasowujemy
a następnie przeszywamy w odległości 7 mm od brzegu, mocując (=”ryglując”) na początku i na końcu przeszycia.
Aby szew ładnie się przewinął na prawą stronę należy przyciąć go do rogu, możliwie najbliżej, ale tak aby nie przeciąć szycia.
Gotowe. Szew francuski skończony. Drugi bok szyjemy i prasujemy analogicznie :)
Pozostaje nam jeszcze w tej części pracy uformować dno torby. Składamy więc torbę w taki sposób, aby jej boczny szew pokrywał się z linią środka dna. Wyznaczamy przekątną kwadratu o boku 12 cm i zaznaczamy szpilkami
a następnie przeszywamy mocując na początku i na końcu przeszycia.
Prasujemy
a następnie zaginamy wzdłuż przeszycia i mocujemy na szwie bocznym torby.
No i super. Szew bieliźniany i francuski mamy już za sobą, przystąpmy zatem do kolejnego kroku tj. doszycie górnej części torby.
Zanim zaczniemy szyć, musimy zamocować zapięcie.
Wcześniej dokrojone prostokąty gładkiej tkaniny (11 cm X 49 cm) składamy wzdłuż, prawą stroną do wierzchu, w taki sposób, aby spodnia warstwa była o 1 cm szersza od wierzchniej. Zaprasowujemy złożenie. Na prawej stronie węższej części wyznaczamy punkt – 24,5 cm od brzegu (jest to połowa długości) i 2 cm od złożenia materiału.
W miejscu skrzyżowania szpilek zaznaczamy punkt.
Do wyznaczonego punktu przykładamy blokadę zapięcia magnetycznego (blaszka) i zaznaczamy ołówkiem pionowe linie po obu stronach punktu
a następnie ostrożnie nacinamy (troszkę mniej niż zaznaczone, ponieważ każda tkanina ma tendencje do snucia).
Przez powstałe nacięcia przekładamy kolce zapięcia magnetycznego ( kolcami do wewnątrz plisy),
na kolce zakładamy blokadę
i zaciskamy.
Drugą część zapięcia magnetycznego zakładamy na drugą plisę (prostokąt) analogicznie.
Skoro poradziłyśmy już sobie z zapięciem, możemy przystąpić do doszywania górnej części torby.
Obie części górnej plisy ( prostokąty z zapięciem) rozkładamy na płasko, składamy ze sobą prawymi stronami do wewnątrz i przeszywamy w odległości 1,5 cm od brzegu. Początek i koniec przeszycia mocujemy.
Na drugim końcu plis postępujemy analogicznie.
Oba szwy należy rozprasować.
Mamy przygotowaną plisę do połączenia z dolną częścią torby. Aby tak się stało przykładamy węższą część plisy ( ta na której mocowałyśmy magnes) prawą stroną do lewej strony materiału wzorzystego.
Szwy plisy i boków torby powinny na siebie nachodzić.
Połączyć obie części ze sobą
przeszywając dookoła w odległości 5 mm od brzegu. Dla wygody można wcześniej upiąć szpilkami lub zafastrygować.
Powstały szew rozprasować. Górny brzeg plisy zaprasować na szerokość 1 cm.
Składamy plisę wzdłuż zaprasowanego na początku środka. Brzeg plisy zaprasowany na 1 cm przykładamy do szwu łączącego plisę z torbą w taki sposób, aby plisa zakrywała całkowicie szew łączący.
Upinamy dookoła szpilkami lub, jak kto woli, fastrygujemy.
Tak przygotowaną plisę stębnujemy dookoła najpierw w odległości 1 mm od brzegu zaprasowania, a następnie w odległości 5 mm od pierwszego stębnowania.
Zablokujemy jeszcze plisę, aby zapobiec jej rozwarstwianiu się w czasie rozpinania torby. Wykonujemy przeszycie po szerokości plisy w odległości około 7 mm (szerokość stopki) od zapięcia magnetycznego. Na początku i końcu przeszycia mocujemy.
Z drugiej strony zapięcia również :)
W ten oto sposób nasza torba jest już praktycznie gotowa. Pozostało nam już tylko uszycie i zamocowanie szelek i chociaż jesteśmy już co nieco zmęczone, to przecież nie pokonają nas szelki :)
Zaczynamy. Składamy wzdłuż wcześniej przykrojone prostokąty gładkiego materiału (11 cm X 125 cm) i zaprasowujemy.
Jedną część (wierzchnią) szelki składamy jeszcze raz na połowę a drugą (spodnią) zawijamy na 1 cm i obie zaprasowujemy.
Oba końce szelki zszywamy ze sobą składając je równo brzegami (prawa strona do wewnątrz) i przeszywamy w odległości 1 cm od brzegu.
i rozprasowujemy szew.
Składamy szelkę wg wcześniejszych zaprasowań- jedną jej część na połowę, druga natomiast (zaprasowana na 1 cm) ma zachodzić na pierwszą właśnie na 1 cm. Patrząc inaczej, wewnątrz szelki oba docinane brzegi powinny się zgadzać. Upinamy szpilkami.
Tak przygotowaną szelkę stębnujemy najpierw na 1 mm od zaprasowanego brzegu, a następnie na 5 mm od pierwszego stębnowania.
Prasujemy.
Drugą szelkę prasujemy, szyjemy i stębnujemy analogicznie i…
…pozostał nam już tylko jeden krok do przekroczenia mety naszego maratonu- zamocowanie szelki.
Nasz model przewiduje szelki o dwóch długościach- krótkie do noszenia w dłoni, długie na ramieniu. Praktyczne i wygodne rozwiązanie.
Tak naprawdę to o długości poszczególnych uchwytów oraz miejscu ich doszycia do torby możecie zadecydować same wg własnej wygody i upodobań. Ja pokażę tylko jak my to zrobiłyśmy.
W odległości 7,5 cm od stębnowania zapięcia magnetycznego upinamy szpilkę, przykładamy szelkę
i przyszywamy dokładnie mocując.
Drugie przeszycie wykonujemy w odległości 5 mm od pierwszego.
Odmierzamy pożądaną długość uchwytu i postępujemy analogicznie.
Teraz już z czystym sumieniem i pełnym przekonaniem mogę obwieścić, że nasza praca jest skończona.
TORBA GOTOWA.
Zastosowane w trakcie szycia szwy gwarantują trwałość jej użytkowania i estetykę wykonania. Wewnątrz torby nie ma żadnych strzępów ani obrzucania. Jest gładka i piękna jak pupa niemowlaka ;)
Gratuluję Wszystkim, którzy dotrwali do końca i uszyli swoją torbę w oparciu o nasze instrukcje (pochwalcie się koniecznie zdjęciami! stworzymy z nich galerię :))
Pozostałych zachęcam by nie rezygnowali. Pracę nad projektem można przecież wykonać etapami, poświęcając jej dokładnie tyle czasu ile możecie i potrzebujecie. Ważne przecież, by nie stracić przyjemności z szycia :)
P
PS. Nasza torba ma opcję turboekstra z doładowaniem ;) – kotełkom świecą się oczęta ;) A to dlatego, że my tu w Twórczym Warsztacie jesteśmy grubo zafiksowani na odblaski i bycie widocznym po ciemku :)
Nie omieszkałyśmy więc użyć okrągłych odblaskowych elementów do naprasowywania i zaaplikować ich w stosownych miejscach. Jeśli macie ochotę zrobić to samo – odblaskowe kółeczka kupicie za parę groszy tutaj :)
Zapisz
Super! :)
Dzięki! <3
To nasz pierwszy - dobrze wiedzieć, że się podoba :)
Bardzo fajna torba, zazdroszczę umiejętności ja nie lubię szyć, może bym i potrafiła ale nie zmuszam się nawet do tego. Nie leży to w strefie mojego „geniuszu” ;)
Zmuszanie się zabiłoby całą przyjemność! Ale gdyby Cię kiedyś naszło – wiesz gdzie szukać tutka :)
Piękna torba! I podziwiam tutorial – zrobiony świetnie!
Fantastycznie to słyszeć, bo to nasz pierwszy i troszkę obgryzałyśmy pazurki – czy się temat spodoba, czy zdjęcia będą wystarczająco dobre a wskazówki wystarczająco jasne, czy nie będzie za długi (a krótszy – czy by nie był za krótki) :)
Same stresy! ;)
Śliczna torba i rewelacyjny tutek.Brawa dla Mamulki <3
Dziękujemy bardzo za miłe słowa i uznanie :) Polecamy się :) Mamulka w siódmym niebie :D
Właśnie jestem na ostatnim etapie szycia, doszywam uszy do swojej torby. Na prawdę dawno nie korzystałam z tak jasnego, dokładnego i fajnego tutoriala. nie miałam żadnych wątpliwości i niejasności podczas szycia. Jak tylko zrobię zdjęcia wyślę do Was :) dziękuję za tutorial. PS> skroiłam tkaniny na 3 kolejne torby :D
I gotowa :) http://edu-mata.blogspot.com/2016/08/fantastyczna-torba-na-zakupy.html
Ooooo… Super to czytać! Czasem myślę, czy nie przynudzam w tych tutkach nieco i czy nie piszę za bardzo o oczywistościach, ale takie komentarze każą nie przestawać :))) Może faktycznie łatwiej coś niepotrzebnego szybko „przelecieć wzrokiem”, niż na czymś utknąć :)
A torba boska! Ten materiał świetnie wygląda <3 Czy jak powstanie nasza galeria tutorialowych uszytek, możemy wrzucić do niej Pani zdjęcia, Pani Aniu? Oczywiście z podpisem i linkiem do Pani (świetnego!) bloga :)
Oczywiście możecie udostępnić zdjęcie torby w swojej galerii. Jak skończę kolejne – (dokroiłam i jednak szyje się 5 – kobiety w rodzinie oszalały na punkcie tych toreb ;)) to również przyślę zdjęcie.
Pozdrawiam i dalej róbcie tak dobre tutki :)
Wreszcie zrzuciłam zdjęcia kolejnych toreb i wpis jest już na blogu :) http://edu-mata.blogspot.com/2016/10/kolejne-torby-na-zakupy.html
Super torba. Czy materiał jednokolorowy jest modobnej gramatury co koty? Gdzie był kupiony? :-)
Bardzo nas cieszy, że torba się podoba :) Tak Pani Agato, oba materiały są tej samej gramatury i oba kupione w krakowskiej IKEI :)
Piękna. I profesjonalnie wszystko wytłumaczone. Super!!!!
dzieki :*
superrrr :)
Elegancko, dzieki :)
Witam, świetny tutek. planuje przeprosić się z maszyną i znów spróbować swoich sił. Kilka toreb dla rodzinki bym uszyła dla treningu. Jaki materiał wybrać? Czy pościelówka się nada? Tylko one grubości 125-140g nie za cienka ??
Pani Agnieszko, bardzo nas cieszy, że tutek zachęcił Panią do ponownego szycia. Z maszyną zawsze warto się przeprosić :) Odpowiadając na Pani pytanie, pościelówka wydaje się być troszkę zbyt cienka (wszystko kwestia gustu), ale torba może nie być trwała. My użyłyśmy materiałów z IKEA (100% bawełna) gramatura 230 g. Cieńszy materiał pasowałoby podkleić sztywnikiem np. koszulowym :D
Do ikei za daleko. Wiem, że mają fajne materiały, bo kiedyś kupowałam na zasłony do kuchni. Poszukam czego o podobnej mocy na Allegro.. dzięki
boski tutorial, dziękuję!!!!
O jaaaa <3 Super ta torba <3 Nie wiem czy jeszcze nie za trudna jak na mój podstawowy poziom w szyciu :P Jestem totalnym freakiem jeśli chodzi o takie płócienne torby zakupowe.
Piękna torba, też kiedyś szyłam i prezentowałam torbę na swoim blogu tylko, że plażową.
Dziękuję !!! Tutorial jest boski, torba przecudowna :) Nawet udało mi się uszyć :) Użyłam nie bawełny, ale poliestru wodoodpornego i też się nadawał. Szkoda tylko, że zdjęć nie zdążyłam zrobić, bo na prezent poszła. Zabieram się za kolejne,w planach mam jeszcze co najmniej trzy sztuki. Zastanawiam się tylko, czy dało by się zamiast magnesu jakoś zasuwak wszyć? Trochę boję się, że portfel ukradną….
Wielka szkoda, że nie ma zdjęć, ale liczymy, że się Pani pochwali kolejnymi, Pani Aniu! <3
Suwak - oczywiście, że się da! Namówię naszą Główną Szefową Tutorialową na przygotowanie instrukcji ;)
A czy dawała Pani może podszewke czy bez ?? I czy szyła Pani z usztywnieniem czy poliester w miarę się trzyma ?? I jak z tym zamkiem udało się ?? A gdyby tak zamek wpuścić pomiędzy tą „taśma ” z magnesem a resztą? ? Tylko oczywiście z obszyciem z materiału po bokach zamka ..
Super torba i najlepsze jest to, że można ją zrobić samemu :)
Tutek zachęca bym jako bardzo początkująca podjęła wyzwanie. A czy poliester wodoodporny 210 gr/mkw będzie wystarczająco wytrzymały? I czy przy zapięciu magnetycznym będzie wymagane jakieś usztywnienie?
Świetny tutorial! świetna torba :) podoba mi się bardzo wykorzystanie szwu bieliźnianego i francuskiego, właśnie zamierzam zasiąść i poszyć trochę siatek :) jedna jedyna rzecz, którą chyba zmodyfikuję, to zaszycie dołu torby (trójkąta) do środka… ale jeszcze zobaczę :) Rzeczywiście te materiały ikeowe są świetne na mocne torby, ja mam trochę cieńszych materiałów, ale muszę je spożytkować, więc najwyżej zrobię z podwójnego kawałka :)
Swietny tutek:)jutro biore siez za torbe. Jakie wymiary torby wychodza po uszyciu I czy jest pojemna?
Świetny, czytelny tutorial, bardzo cieszę się, ze tu trafiłam. Zamawiam potrzebne rzeczy i już nie mogę się doczekać, aż będę szyła. Dziękuję! :)
No po prostu jestem zachwycona, jaka ta torba jest ładna. Kupując taką gotową, kosztowałaby krocie! Z pewnością pochwalę się efektem!
Jakie Typy materiałów najlepiej sprawdzą się na taką torbę?
Super opis i zdjęcia, bardzo dziękuję – skorzystam w wolnej chwili, bardzo lubię szyć
Najlepsza torba ever! Jak tylko syn zaśnie, szyję w wersji do wózka, dziękuję Wam!