Mali – wielcy pomocnicy :) Część 2: stopki do dziergania dziurek pod guziki

Rodzaje stopek do wykonywania dziurek pod guziki

Rodzaje stopek do wykonywania dziurek pod guziki

Tak jak obiecałam, opiszę dzisiaj stopki do dziergania dziurek pod guziki.

Mała rzecz, a mimo to często zdarza się, że rezygnujemy z tego rodzaju wykończeń, gdyż sama myśl o zrobieniu dziurek wystarczy by z nich zrezygnować. Faktycznie, kiedyś było to nie lada wyzwanie, wymagające dużych umiejętności i wprawy, a i tak nie zawsze udało się wydziergać idealną dziurkę. Przy dzisiejszych możliwościach maszyn i dostosowanych do poszczególnych programów stopkach funkcyjnych, nie jest to już żaden problem.

Obecnie w sprzedaży są maszyny przystosowane do dziergania dziurek w systemie półautomatycznym i automatycznym i taki tez jest podział stopek.

Jeżeli na wyposażeniu maszyny nie ma stopki do dzierganie dziurek, to przed jej zakupem musimy upewnić się co do sposobu jej mocowania (obecnie najczęściej spotykamy system zatrzaskowy MATIC), a także w jaki sposób maszyna wykonuje dziurkę – półautomat lub automat. Wszystkie te informacje znajdziemy w instrukcji, ale jeśli jej nie mamy to wystarczy spojrzeć na korpus maszyny i wszystko będzie jasne.

Gdy na korpusie maszyny funkcja dziergania dziurek oznaczona jest w ten sposób,

szycie, dzierganie dziurek, oznaczenia

znaczy to , że maszyna wykonuje dziurkę półautomatycznie.

Jeśli natomiast zobaczymy taki rysunek (A)

szycie, dzierganie dziurek, oznaczenia

możemy być pewne, że dziurka zostanie zrobiona automatycznie.

Jako pierwszą opiszę stopkę do dziergania dziurek w systemie półautomatycznym.

Choć całkiem niepozorna, jest bardzo przydatna i wygląda tak :)

stopka do dziergania dziurek, półautomat

Podziałka na lewym brzegu stopki daje nam możliwość ustawienia wielkości dziurki od 0-3 cm. Przesuwając białą część stopki wzdłuż tej podziałki, czerwoną strzałką wyznaczamy długość dziurki.

Stopka do dziergania dziurek, regulacja długości

Na spodzie stopki widoczne dwa czarne, silikonowe paseczki, które zapobiegają przesuwaniu się tkaniny na boki w trakcie dziergania dziurki, a jednocześnie zapewniają stałe naprężenie materiału pod stopką. Daje nam to gwarancję, że oba brzegi dziurki będą do siebie równoległe.

Stopka do dziergania dziurek, półautomat, widok od spodu

Zastosowanie tej stopki ułatwi wykonanie ładnej, równej dziurki o ustalonej własnoręcznie długości. Każdy kto choć raz próbował wydziergać dziurkę przy stopce uniwersalnej zauważy znaczącą poprawę komfortu pracy. Gwarantuję :)

Teraz rozpracujemy stopkę do dziergania dziurek w systemie automatycznym.

Gdyby kierować się jej wyglądem, można by pomyśleć, że sprawa jest mocno skomplikowana :) Nic bardziej mylnego :) Oto ona

Stopka do dziergania dziurek, automat

oraz widok od spodu, gdzie znowu widać charakterystyczne paski silikonu wzmocnione dodatkowo ząbkami.

Stopka do dziergania dziurek, automat, widok spodu

Ponadto stopka posiada wysuwaną tylną część, która umożliwia wykonanie dziurki pod konkretny guzik

Stopka do dziergania dziurek, automat

dzięki czemu stopka sama określi odpowiednią długość dziurki do tego właśnie guzika. Zaletą bezsporną jest fakt, że niezależnie ile dziurek wydziergamy, dopóki nie zmienimy ustawień maszyny i guzika, każda z nich będzie idealnie taka sama – PERFEKCYJNA :)

To tyle, jeśli chodzi o stopki do dziergania dziurek pod guziki to byłoby na tyle. Kolejne spotkanie, na którym przybliżę możliwości stopki do obrębiania i ściegu krytego już wkrótce :)

A jeśli chcecie dowiedzieć się, w jaki sposób korzystać ze stopek do dziergania guzikowych dziurek, wypatrujcie niebawem dokładnego tutorialu na naszej stronie. Chcecie? :)

Zapisz

Zapisz

1 komentarz o “Mali – wielcy pomocnicy :) Część 2: stopki do dziergania dziurek pod guziki”

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart